Zabytki i pomniki
Na terenie gminy Ustronie Morskie zwiedzić można również wiele ciekawych zabytków, których historia sięga nawet XII w. Większość z nich zlokalizowana jest w miejscowości Rusowo, oddalonej od Ustronia o ok. 10km. Spośród wszystkich zabytków istniejšcych na terenie gminy wybraliśmy dla państwa te, których nie sposób jest pominšć na turystycznej mapie gminy.
Najstarsze dęby w Polsce - dąb "Bolesław" - 800 lat i dąb "Warcisław" - 640 lat.
Być w gminie Ustronie Morskie i nie zobaczyć najstarszego dębu w Polsce to tak jak popełnić przestępstwo turystyczne. Niedawno dzięki staraniom władz gminnych został wytyczony błękitny szlak turystyczny, który zaprowadzi Cię do najstarszych drzew w Polsce. (zob. mapa turystyczna gminy).
Dąb „Bolesław” do 2016 r. uznawany był za jedno z najstarszych drzew w Polsce. Na podstawie badań dendrologicznych, wiek dębu ustalono na 800 lat. Jego obwód mierzony na wysokości 1,3 m od ziemi wynosił 691 cm, wysokość osiągała 30 m, a średnica jego korony miała 18 m. W dniu 19 sierpnia 2000 roku dąb otrzymał imię „Bolesław” dla uczczenia króla Bolesława Chrobrego, za którego przyczyną w 1000 roku powstało biskupstwo w Kołobrzegu. Niestety, finał nocnej wichury, która przeszła przez Las Kołobrzeski w dniach 31.05/01.06.2016 był katastroficzny w skutkach. Drzewo zostało powalone przez wiatr. I choć prawa natury są nieubłagane, władze gminy czynią wszystko aby oszukać czas i posadzić młodego „Bolesława” na nowo. Przypomnijmy, że w 2014 roku Instytut Dendrologii PAN w Kórniku pobrał pędy Bolesława do opatentowanych badań naukowych. W ramach tej akcji powstał klon naszego dębu, który za kilka lat będzie miał za zadanie zachwycać miłośników przyrody i opowiadać legendę o sławnym, wiekowym "Bolesławie".
Drugi z dębów to "Warcisław" nosi imię księcia Gryfity Warcisława III, za którego sprawą Kołobrzeg w 1255 roku otrzymał prawa miejskie. Mierzy w obwodzie 720 cm, wysoki jest na 37 m a jego wiek oceniono na 640 lat, co plasuje go na piątej pozycji w rankingu najstarszych drzew tego gatunku w Polsce. Ciekawostką jest to, że "Bolesławowi" i "Warcisławowi" towarzyszą rosnące w ich pobliżu okazałe pojedyncze buki. Stwarzają one być może swoisty mikroklimat dla tych drzew a ponadto dostarczają żyznej próchnicy tzw. ziemi bukowej.
Kościół filialny z XIV w. pw. Matki Boskiej Różańcowej w Rusowie.
świątynia usytuowana na niewielkim wzniesieniu przy zbiegu dróg, nieopodal stawku. Kościółek jest jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich na Pomorzu, dziś liczy sobie ponad 600 lat. świątynia ma bogatą historię jako świadek i uczestnik losów życia conajmniej trzydziestu pokoleń Rusowa. Jest niewątpliwie cennym zabytkiem, a nawet pomnikiem średniowiecznej architektury sakralnej. Kościółek z wyjątkiem przybudówki z XIX wieku (od strony wschodniej - zbudowano ją jako zachrystię) jest średniowieczny. Wieża i nawa są masywne zbudowane z kamieni polnych i cegieł łączonych na zaprawę wapienną, mury częściowo zostały otynkowane.
Jeszcze w 1899 roku w wieży znajdował się dzwon datowany na rok 1379, prawdopodobnie został zabrany z kościoła w celu przetopienia na armaty. Szczęśliwie ocalał drugi z dzwonów - renesansowy odlany w 1592 roku, którego doraźne dzwonienie jak dawniej wzywa wiernych na modlitwę. Przetrwał też drewniany wiszący świecznik wykonany w formie okręgu, na którym znajduje się dwanaście profitek na świece (to symboliczne ukazanie dwunastu apostołów, czyli jedności Kościoła świętego).
Uwaga: By zwiedzić kościółek wewnątrz trzeba udać się do leżącego w pobliżu gospodarstwa (nr 13) w Rusowie po klucz. Warto poprosić gospodarza o oprowadzenie po świątyni - zna bardzo dobrze jego historię, może opowiedzieć wiele ciekawostek nie zawartych w opisie jak i też o Rusowie.
Park Podworski w Rusowie z 8 pomnikami przyrody.
Historia tego parku sięga początku wieku XIX w. Na przestrzeni prawie 36 ha powstał tu park o charakterze romantyczno - naturalistycznym. W skład parku wchodziły m.in. dwa stawy rybne ze sztucznymi wysepkami pośrodku na których stał posąg Neptuna oraz czapla. Rosło tu wiele drzew i krzewów egzotycznych, specjalnie sprowadzanych w tym celu. Ogromne powierzchnie trawników upiększały cały obraz. Przepiękne założenie parkowo - pałacowe zachwycał wielkością i luksusem.
Bezpośrednio po wkroczeniu do wsi Rosjan pałac został rozszabrowany. Po wojnie kiedy zabrakło właściciela pałacu, który dbałby o niego, troszczył się o walory przyrodniczo - widokowe parku, pałac zdewastowano i rozebrano. Do dziś pozostały tylko resztki, zarysy fundamentów. Zachowała się częściowa budowla przypominająca wyglądem wieżę zamku krzyżackiego jak i też opasująca ją fosa.
Więcej ciekawych informacji związanych z Parkiem Podworskim w Rusowie znajdziesz na stronie:
http://www.parki.org.pl/parki-dworskie-i-przypalacowe/park-podworski-w-rusowie