2008-08-06

Ostatni turniej kwalifikacyjny Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn w Ustroniu Morskim

W weekend 1-3 sierpnia w Ustroniu Morskim został rozegrany piąty-ostatni turniej kwalifikacyjny Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn. Na najwyższym podium stanęła para Patryk Fogel / Tomasz Wieczorek. Przed nami już tylko wielki finał w Sopocie w nastepny.  Główni sponsorzy całego cyklu to Energa i Żywiec.

Zawody w Ustroniu Morskim były ostatnim sprawdzianem przed wielkim finałem, który już za tydzień odbędzie się w Sopocie. Dla kilku drużyn była to też szansa na zdobycie punktów i poprawienie swojej pozycji w rankingu Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Przypomnijmy bowiem, że to właśnie 24 drużyny z największą liczbą zgromadzonych punktów rankingowych będą uprawnione do grania w zawodach finałowych.
Do piątkowych eliminacji zgłosiło się 20 par, więc dość szybko udało się wyłonić ósemkę, która weszła do turnieju głównego w Ustroniu Morskim. Wśród nich znalazł się ciekawy duet Michał Kubiak / Zbyszek Bartman. Ten ostatni zastąpił kontuzjowanego Piotrka Marciniaka, który jest nominalnym partnerem Kubiaka. Był to swoisty „powrót do korzeni”, bowiem duet Kubiak/Bartman w 2004 roku wywalczył dla Polski złoto na Mistrzostwach Europy do lat 18 i srebro na Mistrzostwach Świata do lat 18. Bartnam, który jest znakomitym siatkarzem halowym (przegrał walkę o miejsce w kadrze olimpijskiej Raula Lozano z Marcinem Wiką) po długiej przerwie nie potrafił do końca odnaleźć się na boisku, choć i tak prezentował niezły poziom.
Na uwagę zasługują jednak przede wszystkim niedzielne mecze. Po raz pierwszy turniej wygrała para Patryk Fogel / Tomasz Wieczorek. Fogel jest aktualnym wicemistrzem Polski. Para ta pokonała w meczu finałowym rewelacyjnych w tym sezonie Kamila Łyczko / Adama Łukasika. Łyczko/Łukasik nie wzięli więc rewanżu za porażkę z parą Fogel/Wieczorek w ćwierćfinale. Udał się natomiast rewanż parze Damian Lisiecki/ Dominik Witczak, którzy przed tygodniem przegrali w meczu o 3 miejsce z duetem Tomasz Sińczak / Rafał Szternel (kadra Polski). W tym turnieju jednak kadrowicze musieli uznać wyższość pary Lisiecki/Witczak, i zajęli ostatecznie 4 miejsce.
Należy jeszcze podkreślić, że znakomity występ zaliczyła para Piotr Janiak / Robert Żuchowski, którzy odprawili z zawodów m.in. parę Bartman/Kubiak, a potem Okuń/Matusiak.

Pomiędzy zawodników z turnieju głównego rozdzielono pulę nagród o łącznej wartości 12.000 zł oraz wręczono puchary i nagrody od sponsorów.

Impreza w Ustroniu była ostatnim turniejem XV Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn. Kolejne spotkania odbywały się co tydzień w popularnych kurortach, aby zakończyć się w wielkim finale w Sopocie (w dniach 8-10 sierpnia, plaża, Łazienki Północne, boks A).
Sponsorami głównymi zawodów są firma Energa i marka Żywiec. Patronami medialnymi są Radio Zet, Polsat Sport oraz portal Wirtualna Polska. Wszystkie informacje są też dostępne na oficjalnej stronie zawodów www.siatkowkaplazowa.pl.
Wstęp jest na imprezę jest bezpłatny, zatem zapraszamy serdecznie do wspólnego udziału w tym wielkim siatkarskim święcie.