Międzynarodowy Dzień Teatru - niedziela
Drugi dzień spotkań teatralnych przyjaciół w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru 2017 w GOK Ustronie Morskie obfitował w spektakle adresowane do widza dojrzałego. W pierwszej części mogliśmy zobaczyć spektakl „Metanoja” przygotowany przez Teatr „Adonai” z MOK Legionowo pracujący od 18 lat pod opieką Hanny Wilczyńskiej. Inspiracją do powstania tego spektaklu były „Listy starego diabła do młodego” C. Lewisa.
Teatr „Adonai” jest teatrem ewangelizującym i podobnie jak w innych swoich spektaklach zmusza widza do refleksji nad postawami życiowymi oraz relacjami z innymi ludźmi i z Bogiem. Ubogie środki wyrazu zastosowane przez zespół pozwalają widzowi całkowicie skupić na tekście i problemach w nim zawartych. W tym spektaklu najbardziej drążyły sumienia odbiorców wypowiedzi świetnie zagranego starego diabła.
Gratulujemy wykonawcom udanej premiery.
Kolejnym zmuszającym do głębokiej refleksji spektaklem był monodram autorski Moniki Oliszewskiej pt. „Najpiękniejsze w świecie całym” W 2011roku Monika założyła swój teatr „Ważne słowa”, w którym prezentuje własną twórczość literacką – poezję, prozę i dramaty.
Wieloletnie doświadczenia aktorskie zdobywane w amatorskim ruchu teatralnym pozwoliły autorce pisać teksty idealnie dopasowane do potrzeb sceny. Każde padające ze sceny słowo jest głęboko przemyślane nie tylko na etapie tworzenia tekstu, ale także na etapie jego interpretacji, by głęboko zapaść w duszę odbiorcy.
Część refleksyjną zamykał monodram „Anioł” Kornela Makuszyńskiego przygotowany przez Zuzannę Przekazińską pracującą pod opieką Hanny Wilczyńskiej w MOK Legionowo.
To także był spektakl premierowy.
Młoda wykonawczyni zauroczyła publiczność ograniem zwykłej białej firany, która zmieniała się w różne miejsca akcji a także w skrzydła tytułowego anioła.
Nadszedł wreszcie czas na spektakle komediowe. Teatr „GO-Q” pokazał premierę autorskiego spektaklu „Być kobietą”. Pomysł na spektakl powstał w głowie Anny Masiak –spotkanie trzech kobiet było pretekstem do pokazania relacji damsko-męskich i wyśmiania tej brzydszej płci. Prolog do spektaklu napisał Jan Sokolnicki, w którym dla równowagi obrzuca satyrycznym spojrzeniem płeć piękną. Na scenie poza autorami scenariusza zobaczyliśmy Zuzannę Tomaszewską - Krysię i Alicję Wróblewską - Jadźkę.
Całość reżyserowała Barbara Sroka a opracował muzycznie Jan Sokolnicki.
W części rozrywkowej zobaczyliśmy także Monikę Oliszewską w autorskim monodramie „Wykład profesor Marcjanny Niedzieli”. Publiczność została zaskoczona przemianą aktorki zapamiętanej z roli uduchowionej Franczeski z monodramu „Najpiękniejsze w świecie całym” w przemądrzałą, chwilami rubaszną samozwańczą profesor. Wykład składał się z dwóch części – w pierwszej nasza profesor usiłowała stworzyć charakterystykę mężczyzn na podstawie sposobu jedzenia przez nich jabłka – w roli asystenta wystąpił w tej części zaproszony z publiczności Radek Głuchowski z Sierpca, w drugiej - charakter kobiet określała na podstawie sposób siadania – tu na asystentkę zgłosiła się Sylwia Szczęsna z teatru „Agrafka”, która swoim zaangażowaniem w rolę rozbroiła nie tylko publiczność ale nawet samą Marcjannę Niedzielę.
Prezentacje teatralne zakończył przedpremierowy pokaz spektaklu „Epopeja” Grzegorza Reszki teatru „Agrafka” w reżyserii Igi Jambor - Skupniewicz. Komedia ta opowiada historię powstawania wielkiej filmowej narodowej epopei z okresu II wojny światowej w naszych polsko-siermiężnych warunkach. Na opłakane efekty spowodowane ingerencją władz i sponsorów nie trzeba długo czekać. Spektakl ten okazał się ponadczasowy, a obecna sytuacja polityczna wręcz dodaje mu dodatkowych smaczków. Dla Agrafki był to debiut w takiej odsłonie i w takim składzie – do zespołu dołączyły bowiem po raz pierwszy osoby nie będące jeszcze w wieku studenckim…
Jeszcze raz składamy podziękowania wszystkim Wykonawcom i mamy nadzieję, że niejednokrotnie zobaczymy ich na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Ustroniu Morskim.