Pani Basia nagrodzona
Koniec roku to zawsze czas podsumowań. To także świetna okazja do wyróżnień i przyznawania nagród za szczególne osiągnięcia. Tak też było na wczorajszej, uroczystej sesji Rady Gminy Ustronie Morskie, gdzie przyznano nagrodę finansową za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i kulturalnej. Laureatką tegorocznej nagrody została Pani Basia Sobczyk – Ruchniewicz – ustrońska artystka, która w tym roku obchodziła Jubileusz 50 – lecia pracy twórczej.
Nagrodę przyznali radni ubiegłej kadencji, którzy na posiedzeniu Komisji Spraw Społecznych i Porządku Publicznego w dniu 04 listopada 2014 r. rozpatrywali wnioski zgłoszonych osób. Skład Kapituły Nagrody stanowiła Komisja Spraw Społecznych i Porządku Publicznego w składzie : Saraban Robert, Barycki Piotr, Bedus Marian, Britzen Anna, Dymański Stefan, Molcan Marzena i Tomoń Wioletta. I tak do nagrody Rady Gminy w 2014 roku nominowani zostali:
1) Natalia Jastrzębska – nominowana przez pełnoletnich mieszkańców Gminy Ustronie Morskie;
2) Stanisław Wiącek – nominowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Ustronie Morskie „Nasza Gmina” oraz Koło nr 20 im. Ziemi Kołobrzeskiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Ustroniu Morskim;
3) Jan Tomoń – nominowany przez Zarząd Gminny LOK w Ustroniu Morskim;
4) Dawid Pluta – nominowany przez pełnoletnich mieszkańców Gminy Ustronie Morskie;
5) DUET Dorota Waligóra i Dorota Gałęzowska – nominowane przez Stowarzyszenie „Sami Swoi”;
6) Barbara Sobczyk-Ruchniewicz – nominowana przez Gminny Ośrodek Kultury;
7) Dorota Waligóra – nominowana przez Bibliotekę Publiczną w Ustroniu Morskim;
8) Ewa Bielec – nominowana przez Zespół Szkół w Ustroniu Morskim.
Na podstawie Uchwały Nr NR XLVI/317/2013 RADY GMINY USTRONIE MORSKIE z dnia 30 grudnia 2013 r., po rozpatrzeniu każdego wniosku i przeprowadzeniu tajnego głosowania Kapituła przyznała jedną nagrodę finansową w wysokości: 1.000,00 zł (jeden tysiąc złotych) Pani Barbarze Sobczyk – Ruchniewicz.
Najszczersze gratulacje i życzenia złożył Pani Basi wójt gminy – Jerzy Kołakowski.
Pani Barbara Sobczyk – Ruchniewicz ukończyła studia w centrum Doskonalenia Nauczycieli w Legnicy, na kierunku wychowanie plastyczne. Od 1967 r. związana jest z Ustroniem Morskim, przez wiele lat pełniła funkcję dyrektora szkoły. Przez ponad 36 lat pracowała w zawodzie nauczycielskim oraz jako Inspektor Oświaty i Wychowania. Plastyka pomagała jej w przekazywaniu wiedzy i umiejętności młodzieży. Obecnie przebywa na emeryturze. Od ponad 30 lat jest stałym mieszkańcem Ustronia Morskiego i wciąż pracuje na rzecz tego środowiska. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, malarstwo na szkle oraz tkaninę dekoracyjną. Maluje olejno i akwarelą.
O swojej twórczości mówi: „To, co robię jest odbiciem mojej osobowości. Swoimi obrazami pragnę wzruszyć do głębi serca, uspakajać i pobudzać do refleksji. Nie wstydzę się uczuciowości - malowania sercem i dlatego moje malarstwo adresuję do ludzkich serc ".
Pani Barbara od 1980 roku uczestniczy w wystawach zbiorowych Koła m.in. Koszalin, Kołobrzeg, Białogard, Darłowo, Sopot, Szczecin, Warszawa, Kraków, Kłodzko, Augustów, Ustronie Morskie, Międzyzdroje, Połczyn Zdrój, Świdwin oraz Neubrandenburgu (Niemcy) i Primorsko (Bułgaria) - łącznie ponad 100 wystaw. Poza udziałem w wystawach zbiorowych jest autorką licznych wystaw indywidualnych oraz uczestniczką wielu plenerów artystycznych. Do najbardziej cenionych sobie zalicza plenery: Ogólnopolski Plener w Sopocie 1996 r. oraz Międzynarodowy Plener Malarski w Jarosławcu 1996 r. Jej prace można podziwiać w instytucjach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą .W 1998 r. za szczególne zasługi otrzymała Pierścień, nadany przez Radę Gminy w Ustroniu Morskim. W 2001 roku została laureatką Konkursu Prac Artystów Plastyków „Złota Rybka" -Ińsko 2003 r. Corocznie wspomaga charytatywnie działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przekazane przez panią Barbarę na licytacje prace cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a dochód z ich sprzedaży stanowi istotny wkład w działalność dobroczynną Ustronia Morskiego. Sponsorowane między innymi przez nią bale charytatywne pozwalają na realizację potrzeb młodzieży miejscowej szkoły.
Wyróżniona została między innymi na wystawach: III oraz IV Biennale Twórczości Nauczycielskiej „Zabytki Ziemi Koszalińskiej". Jest bohaterką niezliczonych publikacji prasowych i wydawnictw katalogowych.