GUS "przebada" rolników
Badania rolnicze są wiodącym żródłem informacji na temat stanu polskiego rolnictwa. Przeprowadzane ze stałą częstotliwością pokazują obraz sektora rolniczego, a także dynamikę zmian. Wyniki badań wykorzystywane są do oceny i kształtowania polityki rolnej, żywnościowej, analizy zman w produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz oceny sytuacji w rolnictwie. Z tego względu niezwykle ważne jest świadome uczestnictwo w realizacji badań prowadzonych przez statystykę publiczną, jako oficjalną statystykę państwową.
Ankiety GUS przeprowadzi zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2013 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na 2014 r. Zebrane dane zostaną upowszechnione w formie publikacji papierowych, a także na stronie internetowej GUS w formie elektronicznej i w Banku Danych Lokalnych. Będą mogli z nich korzystać zarówno politycy, naukowcy, samorządowcy, jak i sami rolnicy.
Badania zostaną przeprowadzone w terminach:
02.06 - 04.07 oraz 01-19.12 - czerwcowe badanie rolnicze, badanie pogłowia bydła, owiec i drobiu oraz produkcji zwierzęcej, ankieta koniunktury w gospodarstwie rolnym
13-26.08 - badanie plonów zbóż oraz rzepaku i rzepiku
03-20.11 - badanie plonów ziemiopłodów rolnych
Badania realizowane będą w wylosowanych gospodarstwach rolnych, według ustalonej metodologii. Gospodarstwa mogą zostać wykorzystane do każdej z wymienionych wyżej kategorii lub częsci z nich.
Począwszy od czerwca, istnieje możliwość samodzielnego wypełnienia ankiet przez internet. Na stronie www.stat.gov.pl GUS przygotował aplikację oraz szczegółową instrukcję wypełnienia ankiet. Z tej formy przekazywania danych będzie można skorzystać w terminie 2-5 czerwca oraz 1-3 grudnia. Po upływie tego czasu tj, od 6 czerwca do 4 lipca i od 4 do 19 grudnia, będą się z Państwem konktaktować Osobiście lub telefonicznie ankieterzy GUS-u.
Z zakresem zbieranych danych będzie można zapoznać się na stronie internetowej pod adresem http://form.stat.gov.pl
Znajdują się tam również informacje, w jaki sposób można potwierdzić tożsamość ankieterów i teleankieterów.
Wszystkie pozyskane dane będą objęte ścisłą tajemicą statystyczną i będą wykorzystane tylko i wyłącznie do zbiorczych opracowań statystycznych.