Bolesław i Warcisław doczekają się kriokonserwacji
Najstarsze dęby w Polsce - 800-letni Bolesław i 640-letni Warcisław, rosnące na terenie Gminy Ustronie Morskie, mają szansę stać się "nieśmiertelne". Wszystko za sprawą naukowców Instytutu Dendrologii w Kórniku.
W ramach projektu zleconego przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych "Zachowanie zasobów genowych, zagrożonych i ginących gatunków metodami kriogenicznymi w leśnym banku genów oraz ochrona zasobów genowych najstarszych drzew w Polsce, poprzez sklonowanie in vitro i kriokonserwację", naukowcy pobiorą materiał genetyczny obu drzew.
Z każdego z dębów pozyskane zostanie dziesięć zdrewniałych pędów o długości ok. 1,5 m i średnicy u podstawy pędu ok. 25 mm.
Ścinanie pędów ma się odbyć wczesną wiosną, przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego, z zachowaniem najwyższej ostrożności oraz zasad prawidłowego cięcia. W jaki sposób? - naukowcy wykażą się umiejętnościami alpinistycznymi lub użyją podnośnika. Pozyskany materiał zostanie poddany mikrozamrażaniu. W ten sposób zachowane zostaną zasoby genowe najstarszych drzew w Polsce.
Kriokonserwacja jest procesem, w którym komórki lub tkanki są przechowywane w ujemnej temperaturze, zwykle -196°C. W tej temperaturze zatrzymuje się wszelka aktywność biologiczna, łącznie z biochemicznymi procesami, prowadzącymi do śmierci komórkowej.
Aby przeprowadzić tę naukowo-badawczą akcję Instytut Dendrologii musiał uzyskać zgodę Urzędu Gminy w Ustroniu Morskim. Otrzymał ją wraz z wytycznymi zachowania szczególnej ostrożności, tak by zabieg nie spowodował uszczerbku na zdrowiu i stanie Bolesława i Warcisława.
Dowiedz się więcej o najstarszych dębach w Polsce - przeczytaj.