Koncert Orkiestry z Milówki
20 sierpnia 2013 (wtorek) o godz. 19:00 w amfiteatrze w Ustroniu Morskim wystąpi Strażacka Orkiestra Dęta z Milówki. Koncert poprzedzi przemarsz ul. Bolesława Chrobrego. Wstęp wolny.
Początek istnienia Orkiestry Dętej z Milówki datuje się na rok 1909. Od pierwszych lat swojej działalności orkiestra uświetniała wiele uroczystości religijnych i patriotycznych. Służąc społeczeństwu, wnet stała się chlubą całej gminy Milówka. Pierwszą orkiestrę wtedy strażacką założyli: prezes Józef Szneider, naczelnik Franciszek, Zyzak, nauczyciel Stanisław Milewski, zastępca naczelnika straży Michał Jeleśniański oraz Kazimierz Kierszonek, który został kierownikiem orkiestry.
Największy rozwój orkiestry nastąpił w latach 90-tych. Od września 1987 roku instruktorem i kapelmistrzem orkiestry został Czesław Szczotka.
Odpowiednio przeprowadzony nabór i szkolenie spowodowały, że liczba członków orkiestry, głównie dzieci oraz młodzieży, z roku na rok rosła. Obecnie orkiestra liczy ponad 50 osób. Bierze udział w różnych przeglądach i festiwalach orkiestr dętych, organizowanych przez powiat, województwo oraz Zarząd Główny Związku OSP RP, zajmując czołowe miejsca.
Dwukrotnie otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki „ Za Zasługi na Rzecz Upowszechniania Kultury ”. Uświetnia uroczystości gminne, państwowe oraz kościelne. Koncertowała także poza granicami naszego kraju – na Słowacji w ramach „ Dni Kultury Polskiej ”,w Watykanie dla Ojca Świętego z okazji 22 rocznicy pontyfikatu, w Lineburgu w ramach „Dni Saksonii”, na Węgrzech, Komptendorf na Festiwalu Orkiestr w Niemczech. W rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II orkiestra wraz z chórem z Milówki zorganizowała koncert, by uczcić wybór Karola Wojtyły na Papieża. Kolejny koncert został zorganizowany w rocznicę śmierci papieża w którym wziął udział Chór Państwowej Szkoły Muzycznej z Wadowic pod batutą Elwiry Zając, z którym orkiestra nagrała płytę wydaną w 2007 roku. Repertuar orkiestry jest bardzo różnorodny, począwszy od muzyki marszowej, rozrywkowej po klasyczną i jazzową. Zaszczytem dla jej działalności jest fakt, że pierwsze kroki muzyczne stawiali tu sławni w całej Polsce bracia Łukasz i Paweł Golcowie. Grupa mażoretek powstała w roku 1995. Od początku swego istnienia towarzyszyła orkiestrze podczas przemarszy oraz koncertów, a także brała udział w konkursach i przeglądach.
W roku 2003 został przeprowadzony ponowny nabór do grupy tanecznej gdzie prowadzącą została Ewelina Neznal. W dniu dzisiejszym nad oprawą taneczną formacji czuwa Sabina Tyc i Gabriela Wandzel z pomocą kapelmistrza orkiestry. Dziewczyny czynnie biorą udział w konkursach oraz przeglądach. Posiadają układy z pałeczką jak i z pomponami. Celem grupy jest szerzenie tańca mażoretkowego oraz upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży umiejętności tanecznych.
Chociaż wszystkie sukcesy orkiestry osiągane są dzięki systematycznej pracy jej członków, to słowa szczególnego uznania i podziękowania należą się kapelmistrzowi i opiekunowi zespołu – Czesławowi Szczotce. Bez jego pasji, fachowości, konsekwencji w działaniu i zaangażowania nie byłoby z pewnością tylu osiągnięć, wyróżnień i nagród, które zdobyła i nadal zdobywa orkiestra pod jego batutą.