Aktywna inicjatywa mieszkańców gminy
Mieszkańcy zarówno gmin jak i miast mają prawo podejmowania inicjatywy uchwałodawczej. Prawo to pozwala mieszkańcom na przekazanie lokalnym władzom czego oczekują. Samorządy powinny zapewnić mieszkańcom możliwość realizacji tego prawa, tym bardziej, iż inicjatywa obywatelska pomaga lokalnej władzy w podejmowaniu decyzji, które nie będą mijały się z oczekiwaniami mieszkańców. Mimo danego prawa obywatele nieczęsto z niego korzystają. Powodem tego jest zazwyczaj brak wiedzy na temat posiadanego prawa oraz nieznajomość procedur i zasad. Jak wynika z badań Instytutu Spraw Publicznych mieszkańcy miast chętniej podejmują oficjalną drogę inicjatywy uchwałodawczej, niż mieszkańcy gmin wiejskich. Obywateli wsi łączą z lokalną władzą relacje mniej formalne ze względu na niedużą liczbę mieszkańców zamieszkałą na niedużym terenie. Mieszkańcy gmin wiejskich wolą drogę mniej oficjalną: przedstawienie swoich pomysłów w bezpośrednim kontakcie z radnym lub wójtem.
Wójt Gminy Ustronie Morskie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom chciałby zainteresować mieszkańców możliwością podejmowania inicjatywy uchwałodawczej. W związku z tym zaprasza mieszkańców Gminy do udziału w zebraniach wiejskich, odwiedzania naszych radnych na dyżurach oraz do przedstawiania własnych inicjatyw w trybie tzw. składania wniosków do Urzędu Gminy.
Poniżej przedstawiamy Państwu artykuł dotyczący inicjatywy obywatelskiej wraz z wynikami analiz przeprowadzonych przez Instytut Spraw Publicznych (pobierz skan artykułu).