Szlaki turystyczne
Szlaki turystyczne na terenie gminy
Miłośnicy turystyki pieszej i rowerowej zajrzyjcie tu koniecznie. Przez nasza gminę przebiegają aż 3 szlaki piesze i rowerowe w tym 1 międzynarodowy. Piękne widoki i krajobrazy z całą pewnością przypadną do gustu nie jednemu z Was. Uwieńczeniem każdej trasy są nie lada atrakcje: Latarnia Morska w Gąskach, najstarsze dęby w Polsce, czy też ruiny Pałacu w Parku Podworskim w Rusowie.
Gdy wytrawny turysta znajdzie się w Ustroniu Morskim, łatwo odszuka znaki szlaku turystycznego. Zobacz mapę szlaków turystycznych gminy.
Międzynarodowa trasa rowerowa nr 10 przebiegająca przez teren gminy Ustronie Morskie
Międzynarodowy Szlak Pieszy - E-9, oznakowany kolorem czerwonym.
Fragment europejskiego szlaku znad Atlantyku (z Brest we Francji) do Braniewa w Polsce. Turyści piesi z Ustronia Morskiego wędrują w dwóch kierunkach:
do Gąsek: 8 km
Celem pierwszej wędrówki jest latarnia morska w Gąskach z 1878r. - 41 m. Zbudowana z powodu występowania w okolicy złóż magnetytu, powodujących zjawisko anomalii magnetycznej. Morze w okolicy Gąsek zyskało miano "Bałtyckiego Trójkąta Bermudzkiego". Atrakcją dla wędkarzy jest Rzeka Czerwona, w której łowić można ryby łososiowate. Tu również można obserwować w okresie od początku września do końca listopada wędrówkę troci, wpływających do rzeki na tarło.
do Kołobrzegu: 11km
Druga trasa prowadzi promenadą nadmorską i plażą do Kołobrzegu. Szlak przecina teren lotniska w Bagiczu, gdzie odbywają się loty turystyczno - widokowe samolotem i motolotnią, oraz - dla odważnych - skoki spadochronowe. Lotnisko jest również miejscem widowiskowych imprez sportowo - rekreacyjnych, m.in. Motolotniowe Mistrzostwa o Puchar Bałtyku.
Szlak rowerowy po gminie Ustronie Morskie
Oznakowany kolorem zielonym o długości 23 km. Przecina Kukinkę, Kukinię, Rusowo, Gwizd, Wieniotowo, by z powrotem trafić do Ustronia Morskiego. W Kukinii, w barze rybnym "Superfish" skosztujemy ryb przyrządzonych na 120 sposobów. W Rusowie /10 km/ znajduje się kościółek p.w.M.B. Różańcowej, jest to jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich na Pomorzu - liczy ponad 600 lat!
Niedaleko kościoła, w parku podworskim można odnaleźć pomniki przyrody: lipy, jesiony, dęby i platan klonolistny "Antoni";, należący do najstarszych drzew tego gatunku w Polsce. W parku znajduje się też częściowa budowla, przypominająca wieżę zamku krzyżackiego wraz z opasającą ją fosą, oraz pozostałości architektury pałacowej - zarys historii pałacyku Damitzów, a później Schröderów. W parku znajdziemy miejsca przeznaczone na odpoczynek. Dalej szlak przemierza polną drogą przez pola i łąki, mijając samotne gospodarstwa wiejskie.
Błękitny szlak pieszy do najstarszych dębów w Polsce
Oznakowany kolorem błękitnym o długości 31 km.
Szlak zmierza w kierunku Lasu Kołobrzeskiego, w którym odkryć można bogactwo przyrody. Liczne bagna, nad którymi unoszą się opary, przypominają o dziewiczości tego dużego kompleksu leśnego. Właśnie tu rósł najstarszy dąb w Polsce "Bolesław";,do 2016 r. uznawany był za jedno z najstarszych drzew w Polsce, którego wiek ustalono na podstawie badań dendrologicznych w 2000 r. na 800 lat. Niestety, finał nocnej wichury, która przeszła przez Las Kołobrzeski w dniach 31.05/01.06.2016 był katastroficzny w skutkach. Drzewo zostało powalone przez wiatr. 2 km dalej wzrasta jego młodszy współtowarzysz "Warcisław"; - 640 lat. Podobno stare drzewa szumią stare historie...
Może właśnie Wy usłyszycie pieśń sprzed wieków...?